Bár szívünk mélyén tudtuk, és elfogadtuk, hogy ez a szezon így fog végződni – hetekkel a bajnokság vége előtt látható volt, hogy ebből nehezen lesz bent maradás, pláne, hogy a Genoa és a Torino is „le tudta boltolni” egymás között a Serie A-t. Nem akarunk másokra mutogatni, egy kiesést nem lehet másokra kenni. Tisztában vagyunk vele, hogy ennek csakis mi vagyunk az okai: ám hogy pontosan mi, vagy mik lehettek azok a dolgok, ami miatt jövőre a Serie B-ben kell majd küzdeni, azt hajtás után megpróbáljuk megfejteni.
(írta: Rosanero és monyox)
Korábban volt már egy posztunk, akkor átengedtük a terepet nektek, és a ti felvetéseiteket próbáltuk meg megvizsgálni. Most azonban úgy gondoltuk, hogy mi is összegeznénk mindazt, ami történt az elmúlt időszakban ; mert meggyőződésünk, hogy az elmúlt két év szorosan összefügg. Nem meglepően egyébként sok új indokot nem tudtunk felsorakoztatni, remekül összeszedtétek anno, de monyox-al ketten kerestük a megoldást mindarra, hogy miért is kell (remélhetőleg csak egy) a szezont a Serie B-ben kezdenünk.
Rosanero_ – HOVA LETT A CSAPATUNK?
A korábban belinkelt posztban leírt állításomhoz tartom magam továbbra is. Az egyértelmű, és kár is lenne tagadni, hogy a játékoskeret bőven gyengült az elmúlt két szezon alatt. Nem csak „ügyességre” gondolok, egyszerűen kevesebbre képesek a játékosok, megtörténik. Pláne, hogy ha nem öntik a pénzt a csapatba, viszont vannak távozók rendesen. Az utóbbi két év alatt itt hagyott minketCavani, Sirigu, Bovo, Cassani, Balzaretti, Pastore, Nocerino, Silvestre és Migliaccio is – ez egy elég komoly mag. Egyenként egy-két kivételtől eltekintve nem akkora klasszisok, hogy megérezné a csapat a távozásukat, így együtt viszont ez már sok volt. Nem túlzok, ha az új palermói sikerkorszak gerincét szépen kitépték a csapatból. Természetesen jöttek újak, akik közül páran beváltak, és hasznos tagjai lettek a csapatnak. Azonban ha szemléletes példával akarok élni, nézzük meg Miccolit. Lehet, hogy van nála jobb csatár a Serie A-ban, sőt, biztos: de él-hal ezért a csapatért. Bőven túl a harmincon, nem neki egyedül kellene a lelket tartani a csapatban. Egy erős gárda vezérének szerepére persze alkalmas – de az, hogy egyedül vigye a hátán a csapatot, lehet, hogy már sok. Úgy érzem, társ nélkül maradt Miccoli. Egyszerűen nincsenek olyan arcok a csapatban, mint a korábban taglaltak. Barreto alkalmasnak tűnik, de ez még mindig csak két ember. Miközben az idei keret 27 fős, ehhez képest a kettő iszonyatosan kevés.
A játékosok többségének semmit sem jelent a Palermo. Persze, a mai fociban ezek az értékek egyre inkább eltűnnek, nincsenek is nagy illúziónk ezzel kapcsolatban. De még mindig vannak ennek az eszmének képviselői a pályákon. A Palermo legnagyobb erőssége nem a játékosok egyéni képességeiben, hanem sokkal inkább a csapatként való működésben, a mentális erősségben rejlett. Egyértelmű, hogy egyik sem ér semmit a másik nélkül – tehát hiába futnánk 11 született palermói sráccal, attól még nem biztos, hogy lesöpörnénk mindenkit, de a képességbeli gyengülésen kívül sajnos a motivációval, az elkötelezettséggel és bizony az alázattal is voltak bőven problémák az elmúlt időszakban. Hogy itt is egy játékost hozzak fel példaként: Ilicic. Lehet, hogy most úgy gondoljátok, nem épp a legmegfelelőbb időpont a mostani Joszip megtalálására, de: a berobbanását követő időszakban volt, hogy egész egyszerűen hónapokra eltűnt. Nincs más szó rá: alibizett. Meccseken át. Nagyon kevés volt az, amit pl az idén ősszel is nyújtott, pont abban az időszakban, amikor nem volt sem Hernandez, sem Boselli, sem senki: kvázi a Miccoli-Ilicic duó maradt, meg egy 19 éves Dybala, aki pár hete lépte át először Dél-Amerika határait, kis túlzással.Természetesen a tavaszát sem feledjük, remek gólok, és igen jó játék – az idei tavaszára egy szavunk sem lehet. Ekkor megtett mindent. Ám ennek tükrében még bántóbb, amit az ősszel nyújtott. Ebben az időszakban, amikor gyengülünk, óriási szükségünk lett volna arra, hogy mindenki azt nyújtsa, amire képes – na persze a valóságban élünk, így nem várunk folyamatosan 100%-ot mindenkitől, de Ilicic egyike azoknak, akik képesek „meccseket eldönteni”, ehhez képest ő az elrontott passzokat, és az adidas eladott labdáinak rekordját próbálta megdönteni a pályán.
Megint csak visszautalunk a korábbi posztra: mert tényleg egészen elképesztő. A klub állítása szerint mégsem 42 milliót, hanem „csak”majd 23 millió eurót érkezett a számlára a francia PSG-től Javier Pastore játékjogáért cserébe. A sztori szerint a maradékot Pastore ügynöke, Marcelo Simonian nyúlta le – hiszen őt illette ez az összeg. Már ez is megérne néhány üveg sört, hogy lenyugodjunk, de még nincs vége: abban az évben, amikor csak Pastoréért több, mint 20 millió euró jött be a bankszámlára, veszteségesen zártuk az évet, ha a mercatót nézzük! Olyan nagyságok érkeztek ekkor a csapathoz, mint Gonzalez (5 millió euróért), Lores Varela (2,8 millióért) valamint Della Rocca (3,5 millió euróért). Ezért a három emberért majd egy „fél-Pastore”-nyi lóvét fizettünk ki, miközben a teljesítményük nem hogy a felét, a negyedét sem közelítette meg annak, amit Javiernek köszönhetünk. Miközben mondjuk Nocerino 500 ezer euróért öltötte magára a Milan mezét… Zseniális húzás.
Ezek a dolgok azonban nem történnek meg „csak úgy”. Vannak érte felelősök. Az első számú felelős a zöldfülű Cattani lehet (fenti képen), aki ekkor volt a sportigazgató. Ő volt felelős tehát az igazolásokért. Annak, hogy a keretünk ide jutott, ahova, leginkább a sportigazgatók felelősségét lehet kiemelni. Zamparinié mellett, hiszen elvégre ő adja mindenre a lóvét, és ő bízik meg ezekben az emberekben. Azonban Zamparini nem személyesen választja ki, hogy ki legyen a következő Palermo-játékos: ezt Cattani, majd később Giorgio Perinetti tette meg. A felelősségük abban, hogy idáig jutottunk, megkérdőjelezhetetlen. Az utóbbi két évben érkezettek közül a von Bergen-Arevalo Rios – Barretto – Silvestre négyes az, ami komolyan erősítésnek mondható, ők szerintem tényleg beváltak. Riossal lehet vitatkozni, de ő szerintem kiváló focista, nem véletlen válogatott – egyszerűen a magánéleti válsága, valamint az, hogy kezdetben vele szemben sem volt nagy bizalom Sannino elküldése után – szóval ez a két dolog betehetett neki. A többiek már vagy nem minket erősítenek, vagy pedig a betli kategóriába sorolhatjuk őket, ami tekintve, hogy a poszt elején csak 9 embert írtunk fel, akiket elvesztettünk, és fáj értük a szívünk, igen kevés. Mindössze 4 emberrel lehetünk elégedettek, de ha kicsit bővítjük a kört, akkor is vesztettünk legalább 3 kulcsembert, akit egyszerűen képtelenek voltunk pótolni azóta is. Ennyi pedig lehet, hogy beláthatatlan következményekkel jár.
Mostanra talán már megszáradt a tinta Nicola Amoruso, egykori kiváló futballista szerződésén. Mivel már két éve visszavonult, így tudására a pályán nem számíthatunk,de nem is ezért jött: ő veszi át Giorgio Perinetti helyét, és ő felel majd az igazolásokért a jövőben – Amoruso tehát az új „dirigente sportivo”. Az egyik legfontosabb szerep az övé lehet a jövőben, annak érdekében, hogy minél hamarabb visszakerüljünk. Nem könnyű a Serie B-be csábítani minőségi labdarúgókat. Ahhoz, hogy ez meglegyen, nyilvánvalóan szükség lesz Zamparini pénzére is, ugyanakkor sokkal jobb döntéseket kell majd hoznia Amorusónak, mint elődjeinek. Nem biztos, hogy ez a dél-amerikai tehetségek-projekt életképes, legalábbis eddig ezzel olyan nagy sikereket nem értünk el. Dybalát persze kár lenne elküldeni, amennyiben nem adnak érte nagy lóvét, nagyon jó lesz ő a Serie B-ben, e felől nincs kétségem. Amorusónak olyan focistákat kell a Palermóhoz csábítania, akik nem a fizetést nézik a szerződésükön, hanem azt, hogy melyik csapat, és milyen céllal hívja őket. Vonhatunk párhuzamot a téli mercatóval, hiszen akkor jogosan érezhettük úgy, hogy Pietro Lo Monaconak sikerült úgy megerősítenie a keretet, hogy gond nélkül sikerüljön abszolválnia a bent maradást, még ha nehéz helyzetből is várta a folytatást. Aztán különböző okokból a télen jöttek közül szinte senki sem tudott komoly erősítést jelenteni (Dossena és Aronica, a két nápolyi fiú viszont igen, ez két nagyon szép húzás volt Lo Monacótól), de ebbe nem szeretnénk részletesen elmerülni, már csak azért sem, mert az edzők már nem az én részem, hanem a Misterek értékelését már monyox virtuális tollából olvashatjátok.
Az új sportigazgató, Nicola Amoruso
Természetesen az új igazolások tekintetében nagyon fontos, hogy az új edző elképzeléseihez illeszkedjen. Zamparini ugyan frissében azt mondta, hogy Sannino marad velünk – de nem fogunk meglepődni,ha mégis mennie kell majd. Egy újabb nagy hibát követtünk el akkor is, amikor kvázi találomra igazoltunk, nem volt ez másképp a télen sem: jött egy rakat új játékos, de erről Gasperinit a fene sem kérdezte meg, hogy szüksége van-e rájuk. Csak jöttek és jöttek az újak, azt pedig nyilván baromság lett volna elvárni Gaspersontól, hogy egyik hétről a másikra betesz 4-5 új embert a kezdőbe. Más kérdés, hogy a Gasperinit követő edzők sem használták ki túlságosan a téli szerzeményeket – és néha tényleg új tűnt, hogy rápöcköltünk egy játékosra a piacon, mert éppen távozni akart, vagy pedig többet akart játszani, aztán a „jó lesz ő nekünk” elv alapján idejött. Nagyon fontos lenne, hogy olyan keret alakuljon ki a nyáron, amelyik újra azt a szenvedélyt tudja érezni a címer iránt, mint elődeik. Ehhez persze szükség van egy bizonyos időre, de először el kell köszönnünk mindazoktól, akik nem akarnak itt játszani. Mert nem kötelező. Ez a keret pontosan bizonyította, mit tud, köszönjük. Ha valaki távozni akar, hát menjen.
Erről is volt már külön posztunk, de nem tudjuk kihagyni: egy komolyabb célokért küzdő csapat sem engedheti meg magának, hogy a hajrában ennyi pontot elszórjon. Hogy ez önbizalom probléma volt, vagy egyszerűen rágörcsöltek a játékosok a hajrában, vagy mentálisan alkalmatlanok nagyobb sikerek elérésére, azt nem tudjuk, de ezeket nagyon hamar el kell felejteni. Biztos még ezer kis apró dolognak is szerepe volt abban, hogy iszonyatosan sok, és fájdalmas pontoknak intettünk búcsút a 80. perc után – de ez nem volt jellemző a Palermóra. Igazi amatőrök módján buktunk el nagyon fontos pontokat a hajrában, ezért pedig keményen megfizettünk. Ezekben persze volt szerepe bőven képességbeli hiányosságnak is, mert amikor ennyi alkalommal előfordul, hogy kvázi„nyert” helyzetből bukik egy csapat, akkor kizárt, hogy ne legyenek képességbeli problémák. A rutinos megoldások, a csibészség – ez mind hiányzott a Palermóból. Nyilván csak ennek köszönhetően nem lehet semmit elérni, de a hiányossága komolyan visszaüthet: mint ahogy történt az velünk az elmúlt két évben. Arra sincs ép eszű magyarázat, hogy idegenben elvétve nyertünk meccset az utóbbi két szezonban: persze mindig is a Barbera volt a fellegvár, de azért a Bajnokok Ligájáért harcoló csapat nem áldozati báránynak utazott el egyetlen ellenfeléhez sem. Mostanában pedig azt éreztük: elmentünk, lesz-ami-lesz alapon, aztán többnyire odatartottuk a pofánkat a pofonért.
Mindezeknek véget kell vetni a nyáron. Talán Zamparini is észreveszi ezeket a dolgokat, most úgy tűnik, hogy nagyon helyesen Sannino maradni fog. Lehet, hogy többet is kihozhatott volna ebből a szezonból, de nem ő az első számú oka annak, hogy kiestünk. A vezetésnek is alaposan át kell gondolnia a dolgokat, és olyan játékoskeretet kell kialakítania, ami újra képes lesz nyerni, és megfordítani a trendet: ne mi féljünk az ellenféltől, hanem féljenek ők tőlünk. Határozott, sikerre éhes játékosokra van szükségünk, akik nem roppannak össze az első komolyabb feladat nyomása alatt. Ehhez jó munkát kívánunk Zamparininek és Amorusónak, és ha még Perinettit is sikerülne eltávolítani valahogy…
Monyox – A FEJÉTŐL BŰZLIK?